Najlepsze ćwiczenia na triceps z własnym ciężarem ciała

Triceps to bez wątpienia jeden z najważniejszych mięśni torsu. Dobrze rozbudowane tricepsy to nie tylko oznaka siły oraz dowód tego, że porządnie pracujemy na siłowni. To także gwarancja lepszych wyników oraz lepszej stabilizacji ciężaru przy wielu ćwiczeniach na klatkę piersiową oraz barki. Jednocześnie tricepsy należą jednak do tych partii mięśniowych, które są szczególnie trudne w treningu. Wynika to przede wszystkim z faktu, że mięsień ten ma aż dwie głowy, przez co odpowiedni dobór ćwiczeń musi uwzględniać równomierny trening każdej głowy mięśni tricepsów.

Najczęściej stosowane ćwiczenia na triceps to oczywiście ćwiczenia z użyciem wolnych ciężarów. Mają one rzecz jasna swoje istotne zalety, jednak nie są pozbawione także wad. W przypadku nakierowanych na triceps ćwiczeń z wolnymi ciężarami zachowanie prawidłowej techniki bywa niezwykle problematyczne, nawet dla osób średnio zaawansowanych. Można jednak skorzystać z ciekawej i niemniej skutecznej alternatywy, jaką są ćwiczenia na triceps z użyciem ciężaru własnego ciała.

Ich zaletę stanowi przede wszystkim fakt, iż są znacznie łatwiejsze technicznie, niż ma to miejsce w przypadku ćwiczeń z wolnymi ciężarami. Co więcej, każde z tych ćwiczeń możemy z powodzeniem wykonywać także w warunkach domowych: wystarczą nam poręcze do pompek oraz drążek rozporowy.

Najlepsze ćwiczenia na triceps z własnym ciężarem ciała

  1. Pompki szwedzkie. Pompki szwedzkie przez wielu kulturystów są uznawane za najbardziej efektywne ćwiczenia na triceps, biorąc pod uwagę zarówno ćwiczenia z wolnymi ciężarami, jak i ćwiczenia przy użyciu maszyn oraz inne ćwiczenia z użyciem ciężaru własnego ciała. Pompki szwedzkie mocno angażują wszystkie trzy głowy mięśni tricepsów, a w szczególności głowę środkową, która w największej mierze odpowiada za widoczność całego mięśnia. To ćwiczenie możemy wykonywać zarówno w celu zwiększenia masy tricepsów(wtedy przyda się dodatkowe obciążenie, np. hantel który położymy sobie na brzuchu albo też możemy użyć gum treningowych). Równie dobrze możemy jednak wykonywać pompki szwedzkie w celu nadania tricepsom lepszej twardości oraz definicji.
  2. Pompki na wąskim uchwycie. To kolejne bardzo ciekawe ćwiczenie na triceps. Wykonywanie pompek na wąskim uchwycie znakomicie “pompuje” tricepsy. Co więcej, jest to także świetne ćwiczenie na środek klatki piersiowej. Tak samo, jak w przypadku pompek szwedzkich, możemy zwiększyć obciążenie korzystając na przykład z gum treningowych(w internecie można znaleźć sporo filmów instruktażowych w tym zakresie).
  3. Podciąganie się na drążku na wąskim uchwycie. To ćwiczenie, które przede wszystkim rzeźbi oraz wzmacnia tricepsy(niezbyt dobrze nadaje się do budowania masy). Podczas podciągania się na wąskim uchwycie angażowana jest przede wszystkim środkowa głowa tricepsu. Jest to także ćwiczenie, które świetnie wzmacnia mięśnie przedramion oraz klatki piersiowej.