Zapasy

Zapasy to sport walki, polegający na fizycznym zmaganiu dwóch zawodników – walka odbywa się wręcz przez stosowanie chwytów.

Początki tego sportu sięgają czasów starożytnych, kiedy to zmagania zapaśników były jedną z atrakcji igrzysk olimpijskich organizowanych w Grecji. Były to pierwsze zmagania o charakterze sportowym. Zapasy jako forma bezkrwawego współzawodnictwa znane są z okresów poprzedzających kulturę hellenistyczną.

Wraz z postępem cywilizacji i kształtowaniem się wysoko rozwiniętych kultur starożytnych walka wręcz została usystematyzowana i przyjmując nazwę „Zapasy” stała się jedną z dyscyplin sportowych, a wprowadzenie obowiązujących przepisów pozwoliło wytworzyć formułę wzajemnego poszanowania przeciwników i respektowania przyjętych reguł.

Zapasy poprzez łatwą dostępność dla wszystkich, prostotę w uprawianiu, niewielkie koszta wspaniale promują aktywność fizyczną. Walka w zapasach trwa dwie rundy po 3 min. z przerwą 30 sek. lub dwie rundy po 2 min. z przerwą 30 sek.

Polski Związek Zapaśniczy

Polski Związek Zapaśniczy to 95 lat tradycji i sukcesów na sportowych arenach całego świata. Polscy zawodnicy i zawodniczki wywalczyli dla naszego kraju wiele medali:

Igrzyska Olimpijskie

26 medali

Mistrzostwa Świata

81 medali

Mistrzostwa Europy

179 medali

Zapasy

zgodnie z międzynarodowymi zasadami dzielą się na:

GR

Styl klasyczny

Dozwolone są chwyty wyłącznie powyżej pasa

ZK

Zapasy kobiet

Można chwytać przeciwnika również za nogi

SW

Styl wolny

Można chwytać przeciwnika również za nogi

Styl klasyczny

Zapasy są walką, w której zawodnicy stosując określone manewry i działania, dążą do położenia przeciwnika na łopatki lub uzyskania przewagi punktowej za wykonane akcje techniczne.

Służy temu szeroka gama różnorodnych technik, których skuteczne zastosowanie pozwala odnieść zwycięstwo przez tzw. "tusz" (czyli położenie przeciwnika na łopatki) lub w przypadku gdy przeciwnik umiejętnie się broniąc wychodzi z zagrożonych pozycji, odnieść zwycięstwo na punkty.

Styl klasyczny różni się od stylu wolnego tym, że nie można w nim wykonywać żadnych akcji i chwytów z udziałem nóg, czyli ataków uchwytem za nogi, "haczeń" nóg, nie wolno również wykonywać rzutów operując nogami.

Zapasy kobiet

Czy zapasy to odpowiedni sport dla kobiet? To pytanie zadawano mi często jako trenerowi kadry kobiet. Tak, są odpowiednie, o ile uwzględnia się fakt, że są dla kobiet, że nie traktuje się ich jak mężczyzn. Mają opracowany inny program szkoleniowy, nie próbuje się ich przerabiać na "kobiecych Wrońskich".

Sport wyczynowy to miejsce dla wąskiej grupy ludzi. Największe szczyty zdobywa niewielu. Kobiety nie są wyjątkiem. Są inteligentne, pragną sukcesu, mają bardzo dużą motywację i wolę walki. Nie chcą być dobre, chcą być najlepsze. Taki sport jak zapasy spełnia ich oczekiwania, umożliwia uprawianie tej dyscypliny tym, które mają mniej więcej 175 cm wzrostu (norma dla modelek), 50 kg wagi i duże niebieskie oczy.

Styl wolny

Zapasy są walką, w której zawodnicy stosując określone manewry i działania, dążą do położenia przeciwnika na łopatki lub uzyskania przewagi punktowej za wykonane akcje techniczne. Służy temu szeroka gama różnorodnych technik, których skuteczne zastosowanie pozwala odnieść zwycięstwo przez tzw. "tusz" (czyli położenie przeciwnika na łopatki) lub w przypadku gdy przeciwnik umiejętnie się broniąc wychodzi z zagrożonych pozycji, odnieść zwycięstwo na punkty.

W zapasach w stylu wolnym i w zapasach kobiet można atakować nogi przeciwnika, jak również można wykonywać techniki nogami. W związku z tym pozycja od jakiej rozpoczyna się walka, tzw. "stójka", jest bardziej obniżona niż jak ma to miejsce w zapasach w stylu klasycznym.